אודות כאבי צוואר

 
 
 כאבי צוואר
כאבי צוואר והבעיות הנלוות אליהם הן תופעות נפוצות במיוחד. ההשערה הרווחת היא כי בעיות אלו נובעות מהשימוש הגובר במחשב. במדינות המערב, כאבי צוואר הם הסיבה העיקרית לימי מחלה ולמתן פיצויים. כמו כן, פציעות צוואר רבות נגרמות בעקבות תאונות דרכים, במיוחד בתאונות שבהן התרחשה פגיעה אחורית. הפציעה נהגרמת בעקבות תאונה זו ידועה בשם "ויפלאש", והיא מתייחסת לתנועה פתאומית ועוצמתית של הצוואר קדימה ואחורה.
 
מכיוון שקשה מאוד להעניק טיפול הולם לכאבי צוואר אלו, אחוז משמעותי מהאוכלוסייה סובל מבעיה הנקראת "כאב צוואר כרוני", הנמשך למעלה מ- 6 חודשים. הטיפול בבעיות הצוואר
תלוי בדיאגנוזת הסימפטומים. אלו הסובלים מבעיות צוואר חייבים לקבל את הבדיקות והטיפולים המתאימים.

עמוד השדרה הצווארי מורכב מ- 7 חוליות, מבנה מערכות תומך של מספר שרירים ורצועות,
עצבים וכלי דם בתוך ומסביב לעמוד השדרה הצווארי.
בגלל מבנה מורכב זה, כאבי הצוואר באים לידי ביטוי באופנים שונים.

לאחר שתקראו את המידע המקצועי המופיע באתר, ייתכן ותוכלו לזהות את כאבי הצוואר
שלכם בקלות רבה יותר, ולעקוב אחר השינויים שחלים בהם במשך הזמן. כך גם ניתן יהיה
למצוא את הפתרון ההולם לבעיה שלכם.
כאבי צוואר
ראש כבד
אנשים רבים הסובלים מחוסר תפקוד צווארי מתארים הרגשה של "ראש כבד" – הראש מרגיש כאילו הוא כבד מדי בשביל שהצוואר יחזיק אותו, בעיקר לקראת סוף היום. הסובלים מסינדרום זה מתארים גם חוסר יכולת להרים את הראש מהכרית, וצורך להשתמש בידיים או בצווארון רפואי לתמיכה בצוואר.

סיבות:
הסיבה ל"ראש כבד" היא, לרוב, חולשה בשרירים התומכים בצוואר ובראש. החולשה עלולה לנבוע מעצב או משריר פגום, מיציבה לא נכונה או מחזרה על פעולות מזיקות. השריר יכול להיות מרוסן מכאב או מבעיות נוירולוגיות, או עייף בסוף פעולה. לרוב, השרירים מסביב לצוואר נחלשים כתוצאה מטראומה, כמו ויפלאש, תאונות ספורט או ישיבה ממושכת מול מחשב או ליד שולחן.

בקרב מטופלים הסובלים מכאבי צוואר, חוסר הנוחות גורם לשינוי בדפוסי התנועה, להפחתת פעילות פיסית ולבסוף – לחולשה חריפה אף יותר של הצוואר.

טיפול:
מטופלים שמגיעים אלינו ומתלוננים על "ראש כבד" מגיבים היטב לתוכנית חיזוק הצוואר שלנו. טיפול בסינדרום "הראש הכבד" חייב לכלול חיזוק של שרירי צוואר ספציפיים. כל עדות ליציבה לא נכונה מחייבת חינוך ליציבה נכונה ולהתעמלות, וכן הנעה או מתיחה על מנת לשחרר את הלחץ על העצב. במידה והשריר מרוסן מכאב, ניתן להשתמש בתרופות, ריפוי בחשמל, מנוחה, חום או קור.

בכל מקרה, יש לזהות את מקור הכאב ולטפל בו כדי למנוע את חזרתו.
 
 הרגשת דקירות
רבים מהסובלים מבעיות בצוואר מדווחים על תחושה של דקירות או על חוסר תחושה בכף היד או בזרוע של הצד הסובל. תחושות אלו יכולות להופיע לסירוגין או להישאר מספר ימים, שבועות, חודשים ואף שנים.
סיבות:
הסיבה לתחושות השונות שמופיעות בזרוע היא גירוי של העצבים. הגירוי יכול להופיע ברמות שונות,
אך כאשר מגיעים למצב של חוסר תפקוד צווארי מדובר בגירוי של שורשי העצב. אלו הן הנקודות
שמהן נובעים העצבים מחוט השדרה.
בעמוד השדרה הצווארי יש 8 שורשי עצבים, אשר יוצאים מעמוד השדרה דרך פרצות קטנות בין החוליות. אם פרצות אלו מוקטנות על ידי מפרק, שריר או פריצת דיסק (Dysfunction Disc), גדל הסיכוי לגירוי שורש העצב. הגירוי גורם לשינוי תחושה לכל אורך העצב, שמורגש בעיקר בקצה העצב, לרוב באצבעות ובכפות הידיים.

טיפול:
הטיפול באי תפקוד נוירולוגי (Neural) כולל מתיחה של העצב והשרירים, הנעת מפרקים נוקשים וקשירה תומכת לתמיכה בעצבים (Supportive taping to take strain off nerves).
אודות כאבי צוואר
   
במידה ויש חשד ללכידת עצב, אנו ממליצים בחום על בדיקה רדיולוגית (Radiologican Examination). כאבי זרוע
אנשים רבים הסובלים מבעיות צוואר יתארו גם כאבים או חולשה בזרוע, שיופיעו בדרך כלל רק בצד אחד (תלוי בצד של חוסר התפקוד בצוואר). ברוב המקרים הכאבים או החולשה יופיעו רק כאשר משהו מציק לצוואר, והם לא יהיו תמידיים.

סוג ואזור הסימפטומים ישתנו מאדם לאדם, אך ישנם 4 אזורים בסיסיים בהם הם יכולים להופיע: הכתף, מעל למרפק, מעל ומתחת לשורש כף היד. אנשים הסובלים מכאב עלולים להתלונן על כאב באחד או בארבעת האזורים.

סיבות:
הסיבה הנפוצה ביותר לכאבי זרוע לאורך הגפה העליונה או חולשה (Cervicogenic) היא גירוי של העצבים בזרוע. מקורם של עצבים אלו הוא באזור הצוואר, והם מגורים על ידי תפקוד לקוי בעמוד השדרה הצווארי.

כאבי זרוע עלולים להיווצר מגירוי העצבים התחושתיים היוצרים את עור הזרוע. כאב מסוג זה יורגש באזורים ספציפים, הנקראים דרמטום
(Dermatomes), המשפיעים לרוב על האצבעות ועל כף היד. חולשה בשרירי הזרועה יכולה להיות קשורה לגירוי העצבים של שרירי הזרוע.

לכל שריר ישנה אספקה מדויקת של עצבים. בדיקה של מערכת העצבים יכולה להצביע לנו על השריר החלש. בדיקה מעמיקה על ידי הרופא המטפל יכולה לקבוע את רמת הטראומה שנגרמה לעמוד השדרה.

טיפול:
טיפול בכאבי זרוע או חולשה דורשים ידע מעמיק על מבנה ותפקוד העצבים בגפה העליונה. שיטות הטיפול המצויות דורשות מתיחה עצבית, הנעת מפרקי הצוואר, טיפול בחשמל, שימוש בחום או בקור או טיפול תרופתי.

 כאבי ראש
כאב ראש יכול להיות אחד המאפיינים המתישים ביותר של כאבי צוואר. Cervicogenic Headache הוא כאב הנגרם כתוצאה מתפקוד לקוי של מפרקים, רקמות רכות או עצבים הקשורים בחוט השדרה הצווארי.

כאבי הראש יכולים להופיע באזורים שונים אצל כל אדם, לדוגמא:
• כאב ראש קדמי - Forehead
• כאב ראש זמני - Sides of the  head near eyes
• כאב ראש עורפי – Top of the neck

ישנם מספר מאפיינים לכאבי ראש, כגון: פעימות, מחיצות או ליקוי בראייה. כאבי ראש יכולים להימשך שעות, ימים ואף חודשים.

סיבות:
כאבי הראש מסוג Cervicogenic Headache מקושרים בתיאוריה לעצבי הצוואר, כאשר הם מתעקלים בצורה "מעצבנת" סביב המפרקים והשרירים של עמוד השדרה. עצבים אלו מספקים את העור העוטף את הגולגולת וחלקים מהפנים. כל תזוזה שמגרה את אותם עצבים יכולה לגרום לתחושה חריגה באזור בו ממוקם העצב.

כדי למצוא טיפול הולם חייבים לזהות את הסיבה לגירוי. אירועים טראומתיים לצוואר, כגון פציעת ויפלש או ספורט, עלולים לגרום לכאב ראש Cervicogenic Headache. גם תנוחה או פעולה חוזרת, כמו ישיבה ממושכת מול מחשב, יכולה לגרות את העצבים עם הזמן.

טיפול:
על מנת להביא להקלה בכאב יש לפתור את הבעיות הללו. כדי להקל על הכאב בטווח הקצר, ניתן להשתמש במספר שיטות טיפול, הכוללות תרופות, ריפוי בחשמל, דיקור, עיסוי, חום או קור.

יש להגדיר את אזור כאב הראש כדי לקבוע מהיכן הוא מתחיל. תחילה, יש לזהות מה מגרה את כאב הראש. פעילויות כמו עבודה מול מחשב, נהיגה או הרמת משקל רב, עלולות להצביע על גורם צווארי המשפיע על כאבי הראש.
חשוב לזכור שיכולות להיות סיבות רבות לכאבי ראש, כמו: אכילה לא מסודרת וחסך בשתייה. סיבות אלו יצביעו על כאבי ראש שאינם נובעים מכאבי צוואר.

מאפיינים
אזורים ומאפיינים של כאבי צוואר ודרכי טיפול:

אזורי כאב
באזור הצוואר ישנן נקודות שונות בהן ניתן לחוש כאב או אי נוחות. מרכז הכאב שונה אצל כל אחד ויכל להשתנות עם הזמן. האזורים העיקריים בהם חשים בכאב הם:

• צדי הצוואר (ימין או שמאל) – בירוק
• החלק העליון של העורף – באדום
• בסיס הצוואר, בחיבור עם עמוד השדרה בגב העליון (Thoracic Spine) – בוורוד
• בעצם השכמה – בצהוב
• בקדמת הצוואר – בכחול
• נע במרכז לאורך גב עמוד השדרה הצווארי – בסגול

כאבי צוואר קשורים, לעיתים, לסימפטומים בעמוד השדרה של הגב העליון (Thoracic Spine) או בעצם השכמה (Shoulder Blade). יש לשים לב לאזור הכאב על מנת להצליח לקבוע את מקור הבעיה.

מאפיינים:
כאבי צוואר מתאפיינים בצורות שונות. מטופלים רבים יתלוננו על כאב, אחרים על תחושת צריבה או כאב חד וקטוע. לכן, חשוב לזהות האם ישנה תבנית לכאב:

• האם הכאב חמור יותר בבקרים או לאחר יום עבודה?
• האם הכאב מעיר אותך במהלך הלילה?
• האם הכאב מחמיר במהלך נסיעה?
• האם הכאב מחמיר במהלך תליית כביסה?

יש לזהות את מאפייני הכאב המדויקים והספציפיים שלך על מנת לקבוע את הסיבות לו. בהתאם לכך ניתן יהיה למצוא את דרך הטיפול הנכונה ביותר לך.

טיפול:
ישנם מספר דרכי טיפול להפחתת כאב צוואר, אך רובן ישפיעו רק לטווח הקצר. זכרו שהכאב הוא רק סימפטום. יש לזהות את שורש הבעיה ולטפל בה על מנת שההשפעה תהיה ארוכת טווח. הטיפולים העיקריים להפחתת כאבי צוואר הם:
• התעמלות
• טיפול תרופתי
• תחבושות קרות וחמות (Hot and cold packs)
• מנוחה מפעילות המחמירה את הכאב
• ריפוי בחשמל
• עיסוי יכול להפחית כאב לטווח קצר

שימו לב: המגמה בספרות המקצועית היא לספק שיקום פעיל עבור הסובלים מכאבי צוואר כרוניים. מרכז הויפלש משתמש במערכת ממוחשבת ומתוחכמת, המספקת טיפול על בסיס התעמלות.